ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e Taşımasına Tepki – Kütahya/

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerince yapılan saldırıya tepki gösterildi.

İsrail askerlerinin ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlileri şehit etmesinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan karar doğrultusunda Bursa’daki camilerde sela okundu, Ulu Camii’de de gıyabı cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından şehit edilen Filistinliler için dua edildi.

Daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ve siyasi parti il başkanları 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplanarak, yaşanan saldırıyı kınadı.

Grup adına ortak basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Salman, şunları kaydetti:

‘Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin onurlu davalarını savunurken, İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilmesini içimiz kan ağlayarak takip ettik. ABD ve İsrail’in coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. Türkiye bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur.’

Basın açıklamasının ardından grup, ellerindeki dövizlerle sloganlar atarak, saldırıyı protesto etti.

Eskişehir

Eskişehir’de AK Parti İl Başkanlığı tarafından Reşadiye Camisi önünde organize edilen etkinliğe, MHP ve BBP ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

AK Parti İl Başkan Vekili Murat Özcan, burada yaptığı konuşmada, ABD’nin hayata geçirdiği sorumsuz ve hukuksuz girişimin, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırdığını ve kaosu derinleştirdiğini ifade ederek, ‘İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.’ dedi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Balıkesir

Balıkesir’de, Zağnos Paşa Camisi’nde sela okundu, ardından musalla taşına Türk bayrağı konuldu. İl Müftüsü Ramazan Topcan, cami avlusunda şehit Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Buradan Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyüşe geçen grup, ellerindeki Türk bayraklarıyla İsrail ve ABD aleyhinde sloganlar attı.

AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, İHH’nın da desteklediği protestoda, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşınmasıyla Birleşmiş Milletler (BM) kararını ve uluslararası hukuku çiğnediğini söyledi.

ABD’nin bu girişimiyle bölgede ara bulucu değil taraf olduğunu ilan ettiğini aktaran Demiraslan, ‘Kudüs’ün gerek BM kararıyla gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımı şiddetle kınıyoruz.’değerlendirmesinde bulundu.

– Bilecik

Bilecik’te, İsrail askerlerince şehit edilen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, Şerifpaşa Camisi’nde kılınan gıyabi cenaze namazı sonrası yaptığı açıklamada, ‘Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir.’ diye konuştu.

Belediye Başkanı Nihat Can, İHH Bilecik İnsani Yardım Derneği Başkanı Şemsettin Yıldırım ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşların katıldığı gıyabi cenaze namazının ardından Kur’an-ı Kerim okundu.

Kütahya

Kütahya’da, Ulu Cami’deki öğle namazının ardından vatandaşlar, şehit edilen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, burada yaptığı konuşmada, silahsız, masum Filistinlilerin yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden şehit edildiklerine işaret ederek, ‘Mü’minler için Kabe-i Muazzama ne ise, Medine-i Münevvere ne ise Kudüs ve Mescid-i Aksa aynıdır.’ dedi.

Gıyabi cenaze namazına Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da katıldı.

Namazın ardından bazı sivil toplum örgütlerince organize edilen yürüyüş kapsamında vatandaşlar tekbir ve sloganlar eşliğinde Zafer Meydanı’na kadar yürüdü.

Çanakkale

Çanakkale’de, üç günlük yas ilan edilmesinin ardından Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Şehitler Abidesi’ndeki göndere çekili 12 metreye 18 metre boyutlarında dalgalanan dev Türk bayrağı yarıya indirildi.

Yas nedeniyle Şehitler Abidesi’nin yanı sıra tarihi alandaki 164 şehitlik ve ziyaret noktalarında da bayraklar yarıya indirildi. Bayrakların yarıya indirildiği Şehitler Abidesine yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçiler birlikte İstiklal Marşı söyleyerek, dualar ediyorlar.

Tarihi alanda ziyaretçilere şehitlikler hakkında bilgiler veren Alan Kılavuzu Seyhan Taştepe, ‘Dün yaşanan bu acı olay halka sıkılan bu kurşunlar bugün hala 103 yıl öncesini unutmadıklarını gösteriyor. Onlar unutmuyorlarsa bizler de unutmayacağız.Unutturmayacağız inşallah. Bugün bayraklarımız yarıya indirildi. Yüreğimiz sızlıyor. Yüreğimizin sızısını bir nebze olsun halkımıza ve dünyaya duyurabilmek, yüreğimizde hissedebilmek amacıyla bayraklarımız yarıya indirildi.’ dedi.

Yalova

Yalova Merkez Camii’nde öğle namazının ardından cami bahçesinde bir araya gelen vatandaşlar, şehit düşen Filistinliler için gıyabı cenaze namazı kıldı.

Kurtuluş Anıtı önünde organize edilen etkinliğe, AK Parti, MHP ve BBP ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

Türk ve Filistin bayraklarını taşıyan grup tarafından ‘Zulme karşı tek yumruk, zulme karşı tek yürek’ yazılı pankart açıldı. AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, 81 ilde yapılan ortak açıklamayı okudu.

MHP İl Başkanı Mehmet Necati Vural, BBP İl Başkanı Yusuf Avcı ve AK Parti Yalova Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü de yaptıkları açıklamalarla saldırıları kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.