yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Abdulkadir Uraloğlu: Bölünmüş yol ağımızı toplamda 29 bin 283 kilometreye ulaştırdık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolu 5. Ulusal Kongresi ve Stant Açılış Töreni’ne katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Bakan Uraloğlu, ulaşım alanında yapılan hizmetlere değindi.

Uraloğlu, “2002 yılı öncesinde ayakta durmaya çalışan ülkemizde günün muhtaçlıklarını karşılayacak ulaşım yapıları yokken gelecek planlaması da maalesef kâfi değildi. Bugün ise milletlerarası standartlara uygun olarak geliştirilmiş ve birbiri ile entegrasyonu gözetilerek planlanmış ulaşım yatırımları ile yüz yıllık işi 21 yıla sığdırarak ülkemizi memleketler arası alanda vazgeçilmez bir seviyeye taşıdık.” sözlerini kullandı.

“Türkiye üç büyük kıtanın kalbi konumundadır”

Bakan Abdulkadir Uraloğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu formda…

Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağladığı üzere Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey güney koridorlarının da merkezinde bulunan ülkemiz; global ticaret için kıymetli bir kesişme noktasındadır. Türkiye; Asya, Avrupa ve Afrika olmak üzere üç büyük kıtanın kalbi pozisyonundadır. Bu nedenle ülkemizi; havayollarından-denizyollarına, karayolundan-demiryollarına çok modlu nakliyecilik altyapısı sunan milletlerarası bir lojistik merkeze dönüştürüyoruz.

“Son 21 yıl içerisinde karayollarına çok büyük yatırımlar gerçekleştirdik”

Ülkelerin lojistik performanslarını etkileyen en değerli kriterlerden birisi ulaştırma altyapısının gelişmişliğidir. Lojistik ve ulaştırma altyapısının geliştirilmesinin en kıymetli bileşeni ise ulaştırma çeşitleri ortasındaki istikrarlı dağılımdır. Karayolu nakliyeciliği da; aktarmasız, inançlı, esnek, süratli ve kolay ulaşımın vazgeçilmez ulaşım modu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yük ve yolcu nakliyeciliğinde aktarmasız ulaşım imkanı vermesi, güzergah seçiminde esneklik sağlaması, modül yüklerin daha kolay ve aşikâr uzaklıklara kadar daha süratli taşınabilmesi üzere ana yararları ile ön plana çıkan karayolları ve karayolu nakliyatı gelişmiş ülkeler için hem milletlerarası hem de yurt içi nakliyecilik faaliyetlerinde kilit bir rol oynamakta ve adeta lojistik sistemin kılcak damarı olarak hayati bir işlev üstlenmektedir. İşte bunun şuuruyla Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde geçen son 21 yıl içerisinde Karayollarına çok büyük yatırımlar gerçekleştirdik.

“Bölünmüş yol ağımızı toplamda 29 bin 283 km’ye ulaştırdık”

Ülkemizin dört bir yanında doğu-batı, kuzey-güney demeden ülkemizi baştanbaşa yüksek standartlı yol ağıyla kuşattık. 2002 yılında 6 bin 101 km uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızla yalnızca 6 ilimiz birbirine bağlıyken, 23 bin 182 km yeni yol yaparak bölünmüş yol ağımızı toplamda 29 bin 283 km’ye ulaştırdık. Bölünmüş yollarla 77 vilayetimizin birbiri ile irtibatını sağladık. Bölünmüş yollar ülkemizin yol ağının yüzde 43’ünü oluşturmasına karşın, bütün yol ağımızda hareket eden trafiğin yüzde 83’üne hizmet vermektedir. Tekrar bölünmüş yol yatırımlarımızla trafik güvenliğini artırarak kazalardaki vefat oranını düşürdük. 100 milyon taşıt-km başına hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 81’lik bir azalma sağladık.

Seyahat konforunu artırdık, mühletini kısalttık ve yollarımızdaki ortalama suratı 40 km‘den 88 km’ye çıkardık. Köprü üretim çalışmaları kapsamında; 2002 yılında 311 km olan toplam köprü uzunluğunu, yüzde 146 artış ile 765 kilometreye çıkardık. Tünel imal çalışmaları kapsamında 675 km uzunluğunda 405 adet tünel inşa ederek 2003 öncesi 50 km olan tünel uzunluğumuzu 725 kilometreye yükselttik.

“Elektrikli akıllı araçları kullanmaya başladık”

Bilgi ve irtibat teknolojilerinde yaşanan süratli gelişmeler, toplumun ulaşım anlayışı ve üslubunda yeni eğilimlerin ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Artık elektrikli akıllı araçları kullanmaya başladık. 2035’te her iki araçtan birinin elektrikli olacağını ve internet erişim irtibatlı araçların oranının yüzde 68 olacağını öngörüyoruz. Bu nitekim hareketle tüm yatırımlarımızın odağına mobilite, dijitalleşme ve etrafa hassaslığı yerleştiriyoruz.

Tüm ulaşım modlarında seyahat müddetlerini azaltmak, trafik güvenliğini arttırmak, mevcut yol kapasitelerini aktif kullanmak ve güç verimliliği sağlayarak ülke iktisadına katkı sağlamak için akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırıyoruz. Elbette karayolu altyapımızı inşa ederken de teknolojideki gelişme ve global trendleri dikkate alıyoruz.

“Hızlı ve emniyetli yol altyapısı tesis ediyoruz”

Yollarımızı akıllı ve otonom teknolojilerle donatarak, süratli ve emniyetli yol altyapısı tesis ediyoruz. Araçların birbirleri ve etraflarıyla data transferi sağladığı otonom sürüş sistemleri için yeni gelişen mevzuatları oluşturmaya ve altyapımızı hazır hale getirmeye devam ediyoruz. Meteorolojik bilgi istasyonları, kameralar ve olay algılama uygulamalarımız sayesinde hava olayları, etraf kuralları ve muhtemel kazalar üzere değişkenlerin etkenlerini anında tespit ediyoruz. Sinyalizasyon sistemleri, değişken bildiri işaretleri, radyo yayınları ve taşınabilir bilgi uygulamaları ile tüm şoförlerimizi yol durumlarına dair anlık bilgilendirebiliyoruz. Bilhassa yollarımızı ulaşımda aklın yolu dediğimiz akıllı ulaşım sistemleri ile donatmaya devam edeceğiz ve bunun için internet alt yapısı çok değerli.

Bu kapsamda da yollarımızda beş evrede fiber optik kablo haberleşme altyapısı tesis etmeyi hedefledik. Birinci basamakta 520, ikinci basamakta 1452 ve şu an üretimi devam eden 1400 kilometrelik üçüncü evre kapsamında da 310 kilometre olmak üzere toplam 2.282 kilometre fiber optik kablo inşasını tamamladık. Artık sırada 1573 kilometre uzunluğundaki 4. etap ve 1686 kilometre uzunluğundaki 5. etaplar var. Onları da tamamladığımızda kara yollarında inşasını bitirdiğimiz 2.282 kilometre fiber optik kablo uzunluğunu 6.631 kilometreye yükselteceğiz. Elbette sonuncu amacımızda tüm yol ağımıza haberleşme alt yapısı tesis ederek akıllı ulaşım sistemlerini uygulamaya hazır hale getirmektir.

“Ülkemizi milletlerarası bir merkez hâline getiriyoruz”

Uzak Doğu’dan Avrupa’ya uzanan Orta Koridorun kilit noktasında olan ülkemizi memleketler arası bir merkez hâline getiriyoruz. Şu anda ülkemizin dünyaya entegre olduğu memleketler arası karayolları koridorlarının ülkemizden geçen kısmı günümüzde yaklaşık 13 bin km’dir. Buna yenilerini ekliyoruz. Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi üzerinden Irak’a gelecek yüklerin FAV Limanı’ndan başlayarak demiryolu ve karayolu kontağı ile Avrupa’ya ulaştıracak Kalkınma Yolu Projesi hem ülkemiz hem de Irak Hükümeti yatırımlarıyla devam ediyor.

“2028 yılına kadar 1009 kilometre daha yeni otoyol yapmayı hedefliyoruz”

Kalkınma Yolu’nun ülkemizdeki karayolu ağı geçişi 1.912 km olacak. Bu kapsamda Şanlıurfa ile Ovaköy ortasında 320 km’lik yeni otoyol yatırımımızı da planladık. Bu çeşit memleketler arası koridorlar için artan transit nakliyecilikle birlikte fiziki ve geometrik standartların ve trafik güvenliği düzeyinin yükseltilmesi ismine, yatırımlarımıza kesintisiz olarak devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, “Yol Medeniyettir” diyerek bizlere açtığı müreffeh yolda ülkemizi yarınlara taşıyacak büyük karayolu projeleri hayata geçiriyoruz. 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda 2028 yılında bölünmüş yol ağımızı 31 bin 250 kilometreye çıkarmayı hedefliyor, 2053 gayelerimiz kapsamında ise 38 bin 60 kilometreye yükseltmeyi planlıyoruz. Otoyollarımız özelinde de 2028 yılına kadar 1009 kilometre daha yeni otoyol yapmayı hedefliyoruz.

Bu yeni yapacağımız otoyollarımızdan; Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu projesi ile yük ve yolcu nakliyatını daha inançlı, süratli ve konforlu bir halde Ankara’nın doğu ve kuzey koridoruna ve buradan da Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine aktaracağız. Ankara-Kırıkkale ortasında bulunan mevcut devlet yolu yoğunluğunu da azaltmış olacağız. Bilhassa yaz aylarında turizme bağlı olarak artan seyahat taleplerini, süratli, konforlu ve inançlı olarak karşılamak ve bölgedeki tarım bölümüne de hizmet edecek Antalya-Alanya Otoyolumuzun ihalesini de gerçekleştireceğiz. İstanbul’dan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile başlayıp Sakarya/Akyazı’ya kadar ulaştırdığımız yüksek standartlı otoyol altyapımızı başkentimize kadar ulaştıracak Orta Anadolu Otoyolu Projesini de planlıyoruz. Denizli-Burdur-Antalya ve Çanakkale-Balıkesir Otoyollarımızı da hayata geçireceğiz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bolu Dağı Tüneli’nin İstanbul tarafı ulaşıma kapanacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.