Akü bakımı nasıl yapılmalıdır

Akü bakımı nasıl yapılmalıdır

Akü bakımı nasıl yapılmalıdırOtomobil ile keyifli sürüş gerçekleştirmenin tek yolu bütün parçaların sorunsuz bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Mekanik ve her parçanın birbiri ile ilişkisi sonucu arabalarda istenilen performans elde edilir. Eğer ki bir parçada sorun varsa arabanın bütün çalışması üzerinde negatif etkiler yaratır. Bu nedenle bütün parçaların bakımlarına özen gösterilmelidir. Özellikle arabanın çalışması üzerinde doğrudan etki eden akü, motor gibi parçaların kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Akü bakımı yapılmadığında yolculuklar sırasında araç çalışmaz hale gelir ya da düşük performansta çalışır. Akü, aracın ilk hareketinde etkili olan bir parça olduğu için bitmesi ya da bozulması aracı kullanılamaz hale getirir. Bu nedenle akünün periyodik olarak bakımının yapılması gerekmektedir.

Kutup Başları Temiz Olmalı

Akülerin bakımı yapılırken, kutup başlarının temiz olması gerekir. Oksitlenmiş kutup başlarına sahip aküler, aracın elektrik sisteminin çalışmamasına neden olur. Oksitlenme sonucu olarak aracın yol tutuşunu negatif etkilenir ve elektrikle çalışan ses, klima gibi sistemler bozulur. Oksitlenmeyi engellemek için ise kutup başları sıcak su ve gres yağ ile temizlenmelidir. Akülerin çalışma performanslarını etkilememek için metal parçalardan uzak tutmak önemlidir. Metaller, akülerin kısa devre yaparak çalışamaz duruma getirir.

Su seviyesine Dikkat Edilmeli

Akülerin içerisinde yer alan asitlere, akü suyu denmektedir. Akü suyunun azalması ise çalışması üzerinde aksaklıklara neden olacaktır. Azalan akü suyuna saf su ilave edilerek açık kapatılabilir. Özellikle bozuk yollarda araç kullanıyorsanız akünün sabitleme parçalarının bakım esnasında kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Akü bakımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise elektrolit seviyesidir. Elektrolit seviyesi, akü üzerinde belirlenen çizgilerin arasında olmalıdır. Genellikle yaz aylarında buharlaşma nedeniyle azalabilir. Bu tip azalma durumlarında ise saf su ilave edilir ve elektrolit seviyesi yükseltilir.

Etiketler
En ucuz akü , Ucuz Akü , Akü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.