Bursa’da nesli tükenmek üzere olan lemurların yavru sevinci

Bursa’da nesli tükenmek üzere olan lemurların yavru sevinci

Nesli tükenmek üzere olan Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki sevimli lemurların bir yavrusu dünyaya geldi.

“Boncuk” adı verilen ve 3 aylık olan küçük lemur, ilk kez basının karşısına çıktı. Bakıcılarının üzerine titrediği sevimli lemur, kibar kibar hurma yerken görüntülendi.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi Bursa Hayvanat Bahçesi’nde geçen sene Hollanda’daki Amersfoort Hayvanat Bahçesi’nden bağışlanan lemurlardan birinin doğum yapması herkesi sevince boğdu. Nesli tükenmek üzere olan minik lemura, Boncuk adı verildi. Annesi ve bakıcılarının üzerine titrediği minik Boncukun hayata tutunması için adeta seferberlik başlatıldı. Özel beslenme programı tatbik edilen Boncukun sağlığı ve iştahının yerinde olması herkesi sevindirdi.

Günden güne büyüyen Boncuk 3 aylık oldu. İlk kez kameraların karşısına çıkan lemur, şaşkın bakışlarla yaşananları izledi. Annesinin peşinden ayrılmayan Boncuk, kendisine ikram edilen hurmanın kadına baktı. Bakıcılarının elleriyle beslediği küçük lemur, anne ve babasıyla özel kafeste tutuluyor. Gelişmesini tamamlamasının ardından Boncuk hemen yan kafeste bulunun grubun diğer üyeleriyle tanışacak.

Veteriner Hekim Hatice Karakuzulu, geçen yıl eylül ayında Hollandadan gönderilen 7si halka kuyruklu, 2si kırmızı yakalı toplam 9 lemurdan birinin doğum yapmasının sevinci içinde olduklarını ifade ederek, Grup tamamen yavruyu sahiplenmiş durumda . Annesi ona çok iyi bakıyor. Onu da mutlu bir şekilde büyüterek grubun asıl üyelerinden biri yapacağız. Sevimli isimler veriyoruz. Bu kadar kalabalıkta hayvanları isimlendirmek çok zor oluyor. Ama şu an küçük olduğu için ona Boncuk diyoruz dedi.

OSMAN AKIN-ABDULLAH ÇİBİR

BURSA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.