Cumhuriyet’in 95. Yılı Kutlanıyor – Bursa/yalova/

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bursa, Yalova ve Bilecik’te düzenlenen törenlerle kutlandı.
Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün, Heykel Tarihi Valilik binasında tebrikleri kabul etmesinin ardından Vali Küçük ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, vatandaşların bayramını kutladı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından konuşma yapan Vali Küçük, Cumhuriyet’in, sadece tarihte bir rejim değişikliğinin adı olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

‘Aynı zamanda yeni bir devletin kuruluşunun müjdecisidir, Türk milletinin tekrar tarih sahnesine çıktığı gündür. O yüzden bu bayram bizim en büyük bayramımızdır. Cumhuriyet’i çok büyük bedeller ödeyerek kurduk. Onun için çok anlamlıdır, değerlidir ve kıymetlidir. Eğer başaramasaydık, sömürge ülkelerinden biri olacaktık. Türk milleti tarihinde hiçbir zaman sömürge olmamıştır. Bize bu anlamda bu ezikliği yaşatmayan Büyük Önder’i rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.’
Küçük’ün konuşmasının ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu ve Tahtakıran Kılıçkalkan ekibi gösteri sundu, ardından geçit düzenlendi.
Etkinlikler, protokol ve vatandaşların Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Zafer Meydanı’na kadar ‘Cumhuriyet Alayı’ yürüyüşü gerçekleştirmesiyle tamamlandı.

Bilecik
Bilecik’te Vali Tahir Büyükakın, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Nihat Can ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, valilikte tebrikleri kabul etti.

İstasyon Spor Salonu’nda devam eden törende, Vali Büyükakın ve Belediye Başkanı Can, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.
Vali Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, ‘Taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Şeyh Edebali diyarı, ata toprağı ve Ertuğrul sancağı Bilecik şehrinin güzel insanları; Cumhuriyet bir yönetim şekli olmanın ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en önemli medeniyet projesi olarak getirdiği kazanımlarla bizlerin önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyet, kurumları ve kudretiyle bilimde, eğitimde kültürde, sağlıkta, ekonomide ve sosyal yaşamdaki tüm değerlerimizde, attığımız her adımın, aldığımız her yolun şaşmaz güvencesi olmuştur.’ ifadelerini kullandı.

Programda spor, halk oyunları gösterisi sunuldu, şiirler okundu. 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığının bando gösterisi büyük alkış aldı. Kutlamalar, tören geçişiyle sona erdi.
Kütahya
Kütahya’daki etkinlikler kapsamında, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, daire müdürleri, siyasi partilerin il başkanları ve protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti.

Dumlupınar Spor Salonu’nda devam eden kutlamalarda Vali Nayir, halkın bayramını kutladı.

Vali Nayir, burada yaptığı konuşmada, bir değerler manzumesi Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yıl dönümünün büyük bir coşkuyla kutlandığını kaydetti.

Nayir, ‘Büyük Önder Atatürk’ün ifadesi ile cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet, insan onuruna, yaradılışına en yakışır rejimin adıdır. Cumhuriyeti ideal rejim yapan, milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır. Cumhuriyet, milletimizin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışının timsalidir. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır.’ dedi.

Törende çeşitli spor branşlarında düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere hediyeler takdim edildi, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Tören, Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi korosunca sunulan müzik dinletisi ve geçit töreni ile sona erdi.

Yalova

Yalova’da Valilik tarafından düzenlenen tören 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Vali Tuğba Yılmaz, Belediye Başkanı Vefa Salman ile Garnizon ve Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Ayhan Gedik, törene katılanların bayramlarını kutladı.

Vali Yılmaz, konuşmasında Cumhuriyet’in önemine değinerek, şunları kaydetti:

‘Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden aziz bir milletin şahlanışının üzerinden yeniden doğuşun nişanesidir. Binlerce yıllık devlet geleneğinin toprakla buluşmuş son fidanı olan Türkiye Cumhuriyeti, aradan geçen 95 yılın sonunda ulu bir çınar olma yolunda büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi iradesiyle birlikte geniş bir alanda, güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir.’

Törene, AK Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, CHP Milletvekili Özcan Özel, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.