Kıblesi Ters Caminin İmamı, Cemaatin Talebi Sonrası Tayinini İstedi

Yalova’nın Sugören Köyü’ndeki camiye gelen imam İsa Kaya, kıblenin yanlış olduğunu fark ederek cami içerisine doğru yönü gösteren çizgiler çizdi ve namazı bu tarafa doğru kıldırmaya başladı. Ancak cemaat daha sonra bu çizgileri sökerek yeniden eski kıbleye dönmek istediği belirtince imam Kaya tayini isteyip köyü terk etti.

İMAM CAMİYE ÇİZGİ ÇİZİP KIBLEYİ DOĞRU YÖNE ÇEVİRDİ

Yalova’ya bağlı Sugören Köyü’nde kilise temelleri üzerine inşa edilen Sugören Merkez Camii’nin mihrabı ilk yapıldığı şekilde yıllarca kullanıldı. Cami, 1981’de yıkılıp yeniden yapılırken de aynı temeller üzerine oturtuldu. Hata 37 yıl boyunca fark edilmedi. Köylüler ibadetlerini hiç aksatmadı, ancak kıble yönünün doğru olup olmadığı hep konuşuldu. Camiye gelen İsa Kaya adlı imam ise, kıblenin yanlış olduğunu fark ederek, cami içerisine doğru yönü gösteren çizgiler çizdi ve namazı bu tarafa kıldırmaya başladı.

CEMAAT ESKİ KIBLEYİ İSTEYİNCE İMAM TAYİNİNİ İSTEDİ

Hatta Yalova Müftülüğü kıble yönünde 32.93 derecelik bir sapma olduğunu belirten bir yazı da gönderdi. Bir süre daha namaz doğru yönde kılındı, ancak cemaat daha sonra bu çizgileri sökerek yeniden eski kıble yönüne doğru namaz kılmaya başladı. Bu duruma karşı çıkan imam İsa Kaya ise bir dilekçe gönderdiği Yalova Müftülüğü’nden başka bir camiye tayinini istedi. Kısa süre içerisinde tayin işlemi tamamlanan imam camiden ayrılınca cami hocasız kaldı. Halen camide namazları köydeki emekli bir imam kıldırıyor.

Sugören Merkez Camii’nde yaşanan kıble polemiği köy halkını da ikiye böldü. Bir kısım vatandaşlar ibadetlerinin kabul olmayacağını düşünerek köyün öbür ucundaki diğer camiye gitmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.