Konya İnce ABD’nin Bu Tavrı Ortadoğu’ya Barış Getirmez

İnce ABD’nin bu tavrı Ortadoğu’ya barış getirmez

CHP’nın Cumhurbaşkanı adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ABD’nin bu tavrı Ortadoğu’ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin ve İsrail’in değil. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir. dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün Konya’nın Ereğli ilçesinde Yunus Emre Meydanı’nda partisi tarafından düzenlenen mitingde halka seslendi. İnce, Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklandığından itibaren bir gazete hariç hiçbir gazetede manşet olamadıklarını belirten basını eleştirdi. İnce, Onlar hangi manşeti atarlarsa atsınlar bizim milletimiz 24 Haziran’da manşeti atacaktır. Yazsanız da yazmasanız da bu iş oldu. Bu iş tamam. Onlar yazmasın program değil. Siz devam edin canlı yayınlara. Bakın göreceksiniz 24 Haziran’dan sonra nasıl yazacaklarını hep birlikte göreceğiz. dedi.

BÖLGEDE YENİ ÇATIŞMALAR DOĞURABİLİR

İnce, ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararını bugün uygulamaya koymasına değindi. İnce, şunları söyledi

ABD’nin bu tavrı Ortadoğu’ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin ve İsrail’in değil. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir. Kosova’daki Müslümanı ‘da ilgilendirir, Ereğli’deki, Yalova’daki, Kırcaali’deki ilgilendirir. Gönlünde yeri vardır Müslümanların. Yapılan iş yanlıştır. 1980’de Birleşmiş Milletler ‘in kutsal Kudüs şehrinin statüsü ve karakterini değiştirme diye kararını bir kez daha hatırlatıyorum. Daha geçtiğimiz günlerde 128 devlet ABD’nin bu kararı kabul etmemişti. Hayır demişti. Bu tür ortamlarda yeni çatışma ortamlarının olması kaçınılmazdır. Bölgede yeni çatışmaları doğurabilir.

‘TÜRKİYE’DE YENİ BİR FİLİSTİN SÖMÜRÜSÜ BAŞLAYACAK’

İnce, Filistin sorunun Türkiye’de son yıllarda siyasi istismar sorunu olduğunu belirtti. Filistin ile ilgili en güzel açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, Has Parti genel başkanlığı döneminde yaptığını ifade eden İnce, Has Parti genel başkanıyken bir açıklama yaptı. ‘İsrail, en büyük zaferlerini Ak Parti döneminde yaptı’ dedi. Doğru söylüyor. Türkiye’de şimdi yine Filistin sömürüsü başlayacak. dedi.

Filistin konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren İnce, sözlerini şöyle sürdürdü

Geçmişte Gazze’de gidecekti, ‘Gazze’de abluka kalkacak ‘dedi. Gidebildi mi Gazze’ye, Gebze’ye gitti. Şimdi yine Filistin sömürüsü başlayacak. Ereğli’den Erdoğan’a sesleniyorum. Yazıktır, günahtır. Orada Müslümanlar ölüyor, acı çekiyor, yapma bunu. Doğru düzgün bir politika uygula. İsrail’e posta koyuyormuş gibi yapıp, arka planda anlaşma. Müslümanları kullanma, Müslümanları incitme, onlara yalan söyleme.

İnce daha sonra Cumhurbaşkanlığı döneminde neler yapacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.