OTO EKPERTİZ DE SÜSPANSİYON SİSTEMİ KONTROLLERİ NELERDİR

mobil oto ekspertiz

mobil oto ekspertizOto Ekspertiz işlemi için getirilen aracın süspansiyon testi son teknoloji cihazlarla saniyeler içerisinde yapılır. Aracın yol tutuş gücünü ve güvenli bir sürüş için gereken sağlam bir amortisör ve dengeli bir süspansiyon sistemine sahip mi değil mi kontrol edilir. Süspansiyon sisteminde oluşan problemler aracın sürüş konforunun ve dengesinin bozulmasına neden olur. Süspansiyon sisteminin bozuk olması düz yolda aracın dengesinin bozulmasına, düzgün olmayan yollarda ise sallantılara yan yatmalara ve kazalara yol açabilir. Ayrıca sürüş sırasında normal olmayan titreşimlere ve sese de neden olabilir. Bu sorunların olması sürüş kalitesi ve lastikler gibi sürüş sistemini etkileyen daha bir çok parçayla yakın ilişkilidir. Süspansiyon sisteminde oluşan bir arızanın yol açabileceği problemleri önceden tahmin ederek önlem alınması için 2. el araç almadan önce mutlaka araca ekspertiz yaptırılması gerekir. Süspansiyon testi için kullanılan cihazın kalibrasyon ve bakımı her ay düzenli bir şekilde yetkili servislere yaptırıldığı için hata payı bulunmaz. Süspansiyon testi sırasında;

 • Aracın dört tekerleğinin de minimum çekiş gücü
 • Aracın minimum yol tutuş frekansı
 • Aracın ağırlık ölçümü
 • Vibrasyon prensibi ile gücün ölçümü
 • EUSAMA kriterine uygunluk testi
 • Aracın her bir tekerleğinin ağırlık ölçümü
 • Amortisör ve yay kontrolü
 • Rot başı ve rot mili kontrolü
 • Salıncak Kontrolü
 • Viraj demiri kontrolü
 • Tekerlek bilyalarının kontrolü
 • Aracın kardan mili(şaft) kontrolü yapılmaktadır.

Süspansiyon Sistemi Nedir?

Süspansiyon sistemi araçlarda sarsıntıyı minimilize etmek için araç ile zeminin arasına, yastık vazifesi gören, elastik elemanların oluşturduğu mekanik bir düzendir. Süspansiyon sisteminde amortisör, yay ve lastik takozlardan yararlanılır. Aracın lastikleri bile süspansiyon sisteminin bir parçasını oluşturur.

Süspansiyon Sisteminin Çalışma Şekli Nasıldır?

Süspansiyon sisteminde araç yolda giderken herhangi bir çukura veya tümseğe geldikleri zaman süspansiyon sistemi devreye girerek çukur veya tümseğin durumuna göre aşağı veya yukarı hareket sağlayarak aracı düz bir sisteymiş gibi tutarak, her engelde titremesine mani olur. Esasen süspansiyon sistemi, görevini yerine getirmeye çalışırken, bir çeşit fırlatma sistemi şekliyle çalışır. Şöyle ki; yaylara gelen darbeyi alır ve darbeyi tam aksi yönde ittirir. Böylece süspansiyon sistemi sarsıntının hissedilmemesini sağlamış olur. Araba yolda giderken, sık sık engebeler ve sarsıntılarla karşı karşıya gelir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelen süspansiyon sistemi, anında ters yönde ittirerek aracın fırlatılmasını engeller. Ancak bunu tek başına değil destekleyen başka sistemlerle beraber yapar. İşte bu destekleyen sistemlerden bir tanesi de amortisörlerdir.

Süspansiyon Sistemi Parçaları Nelerdir?

Süspansiyon sisteminin tam olarak çalışabilmesi için beraber iş birliğine girmesi gerektiği beş tane daha parça vardır. Bu parçalar; Amortisörler, yaylar, askı sistemleri, rotiller ve denge çubuklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.