yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Abdulkadir Uraloğlu: Mersin ve Adana’da yapılacak limanlar yeni ticaret ekseni oluşturacak

AA

Limanlar, bulunduğu bölgenin ticarete açılan kapıları olarak değer kazanıyor.

Akdeniz’de ve Adana’ya yapılacak limanların da bölgedeki ticareti hareketlendirmesi bekleniyor.

Bu limanlar sayesinde bölgenin cazibesinin artması, istihdam imkanı yaratması, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasına yaklaşık 2,5 milyar lira direkt, dolaylı ve indirgenmiş ekonomik tesirlerle ciro olarak toplam 20 milyar liralık tesiri olması bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mersin Lojistik Limanı ve Ana Konteyner Limanı projelerine ait bilgi vererek, bu iki limanla birlikte dünya ticaretinde ve memleketler arası ulaştırma koridorlarında yeni ticaret ekseninin oluşturulacağını lisana getirdi.

“Bölgedeki kapasitesi artacak”

Mersin ve Adana’da yapılacak limanların için değerine değinen Bakan Uraloğlu, yeni yapılacak limanlarla bölgedeki kapasitelerin çok üzerine çıkılacağını lisana getirdi.

Uraloğlu, Mersin Lojistik Limanı’nın imaline temel olmak üzere muhtaçlık duyulan çalışmalara başlandığını, bu kapsamda pozisyon belirlenmesi, taslak genel vaziyet planı, kesitler, açıklama raporu, yaklaşık maliyet hazırlanması ve fizibilite raporu hazırlanması işlerinin mukavelelerinin yapıldığını söyledi.

Mersin Lojistik Limanı’nda birinci etap proje çalışmaları tamamlandı

Mersin Lojistik Limanı’nda birinci etap proje çalışmalarının tamamlandığını söz eden Uraloğlu, şu bilgiyi verdi:

Çalışmalar sonucunda, liman kapasitesinin yıllık yaklaşık 10 milyon TEU olması planlanmaktadır. Birinci etüt çalışmaları tamamlanan limanın ikinci kademesine geçildi.

“Adana Ana Konteyner Limanı Projesi’nin ÇED süreci devam ettiyor”

Yumurtalık ilçesinde yapılması planlanan Adana Ana Konteyner Limanı Projesi’nin ise ÇED sürecinin devam ettiğini vurgulayan Uraloğlu, limanın yıllık 9 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacağını bildirdi.

Akdeniz Bölgesi’nde 44 liman var

Akdeniz Bölgesi’nde Hatay-İskenderun, Adana ve Mersin’de büyük ya da küçük elleçleme yapan 44 liman bulunduğunu aktaran Uraloğlu, bunların yıllık elleçleme kapasitesinin yaklaşık 100 milyon ton dökme yük, 170 milyon ton sıvı yük ve 4,5 milyon TEU konteyner elleçleme olduğunu tabir etti.

“Türkiye’deki limanlar, iktisat için hayati ehemmiyet taşıyor”

Türkiye’nin, çeşitli ülkelere direkt deniz irtibatları sağlayan 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridinde Karadeniz, Batı Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri için değerli bir deniz alanına sahip olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, Türkiye’deki limanların iktisat için hayati bir değeri bulunduğunu söyledi.

“Bölge iman sanayisine oluşacak”

Uraloğlu, yeni limanlarla bölgenin liman sanayisinin oluşacağını belirterek, şunları kaydetti:

Bu limanlar sayesinde bölgede sanayi, lojistik, maden, tarım, dokuma, hayvancılık, güç üzere ana bölümlerde yeni atılımlar gerçekleşmesini öngörüyoruz. Akdeniz Bölgesi’nin, dünyanın yeni bir liman cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz. Limanlarla bölgede dolaylı olarak yaklaşık 50 bin, direkt ise 10 bin istihdam alanı oluşacak. Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasına yaklaşık 2,5 milyar lira direkt, dolaylı ve indirgenmiş ekonomik tesirlerle ciro olarak toplam 20 milyar liralık tesiri olacak. Mersin ve Adana’da yapılacak her iki limanla, dünya ticaretinde ve memleketler arası ulaştırma koridorlarında yeni ticaret ekseni oluşacak.

Limanlar memleketler arası lojistiği Türkiye üzerinden geçirecek

Uraloğlu, Akdeniz’de kurulacak limanlarla Basra Körfezi’nin Irak ve Türkiye üzerinden Akdeniz’e bağlanmasının yanı sıra Süveyş Kanalı’ndan gelen büyük tonajlı gemilerin yüklerinin Türkiye üzerinden dağıtılmasının sağlanacağını belirterek, doğu-batı, güney-kuzey koridorlarında demir ve kara yollarından taşınan yüklerin Akdeniz’e Türkiye üzerinden geçmesine imkan sağlanacağını bildirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Arjantin’de yeni hükümetten devalüasyon kararı! Dolar bir gecede yüzde 50 artacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.