Yalova’da Buzağı Ölümleri Yüzde 3’ün Altına Düşürülecek

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen, ‘Buzağı Ölümlerini Önleme (Neo-Nal Kayıpları) Projesi’ ile ilde yüzde 7.1 olan buzağı ölümlerinin oranının yüzde 3’ün altına çekilmesi planlanıyor. Projeye Yalova İl Özel İdaresi de 131 bin TL’lik bir kaynak desteği sağladı.

Yalova’daki buzağı kayıplarını önleyerek, ülke hayvancılığına ve ekonomisine kazandırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdaresinin ortak projelerinden biri daha hayata geçirildi. ‘Buzağı Ölümlerini Önleme Projesi’ kapsamında Yalova’daki buzağılar solunum sistemi hastalıklarına karşı aşılanacak ve yetiştiriciler buzağı bakımı konusunda bilgilendirilecekler. Proje İl Müdürü Suat Parıldar, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan’ın katılımıyla Kazımiye ve Kirazlı köylerindeki yetiştiricilere ait buzağıların aşılanması ile başlatıldı.

Proje ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Suat Parıldar, ‘Bilindiği üzere Bakanlığımız ülkemizdeki buzağı ölüm oranını azaltmak adına 2018 yılını ‘Buzağı Ölümlerini Önleme Yılı’ olarak ilan etmişti. Biz de İl Müdürlüğü olarak ülkemiz hayvancılığında çok önemli bir yere sahip olan buzağı kayıplarını önleyerek ülke hayvancılığına ve ekonomisine kazandırmak amacıyla ‘Buzağılarımız Ölmesin’ sloganıyla bir proje hazırlayarak İl Özel İdare Müdürlüğümüze sunduk. İl Özel İdaremiz sağolsun projemizi kabul ederek 131 bin 500 TL. kaynak sağladı. Bu kaynakla temin ettiğimiz koruyucu aşı ve dezenfektanlarla İlimizdeki 2 bin 500 buzağıya solunum sistemi hastalıklarına karşı bir ay ara ile 5 bin doz koruyucu aşı yapacağız ve yeni doğan buzağıların göbek kordonlarının temizlenmesi için yetiştiricilere dezenfektan vereceğiz.

Ülkemizde buzağıların önemli bir bölümü bırakın verim çağına kadar yaşamayı bir aylık bile olmadan çeşitli nedenlere bağlı olarak ölmektedirler. İlimizde doğum sonrası buzağı kayıplarını minimize etmek için doğum esnasında ve doğum sonrasında neler yapılması, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında yetiştiricilerimiz bizzat çiftliklere gidilerek ve toplantılar düzenlenerek bilinçlendirilmektedir.

Bakanlığımız tarafından temin edilen 3 bin doz E.Coli aşısı ile de gebe inekler gebeliğinin son ayında aşılanmaktadır. Böylelikle daha buzağı doğmadan ölümlere neden olan ishal hastalığına karşı koruma altına alınmış olmaktadır.

Bugün İl Genel Meclisi Başkanımız ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimizle başlattığımız ‘Buzağı Ölümlerini Önleme Projesi’yle ve yapılacak olan eğitimler, gebe hayvanların ishal aşıları ile ilimizde yüzde 7.1 olan buzağı ölümlerini 2019 yılında önce yüzde 5 ‘in, ilerleyen dönemlerde de yüzde 3’ün altına düşürmeyi hedefliyoruz. Projemizin ilimiz hayvan yetiştiricilerine hayırlı olmasını diliyorum’ dedi. – YALOVA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.