Yalova’daki Tersaneler 2022’ye Kadar Dolu, Gemi Talebine Yetişemiyor

Yalova’daki tersaneler 2022’ye kadar dolu, gemi talebine yetişemiyor

YALOVA – Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunan gemi tersaneleri Avrupa’ya gemi yetiştiremiyor. Dünyanın en önemli deniz ülkelerinin gemi siparişleri sebebiyle tersane 2022 yılına kadar dolu durumda. Danimarka, İngiltere, Norveç, İzlanda, Fransa, Hollanda ve Almanya Türk tersanelerinden gemi alabilmek için kuyrukta bekliyor.
Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, ‘Yıllık bir milyar üç yüz otuz sekiz milyon dolarlık ihracat rekoru kıran tersaneler oluşturulmak istenen suni ekonomik darbelere meydan okuyor’ dedi.
Şükrü Fazıl Uzun ‘Dünya da ilk kez Yalova’da üretilen uzaktan kumandalı Otonomus gemilerinin ardından Avrupa’da bu tür gemilerin ve insansız gemileri nde Türkiye’de yapılması konusunda fikir birliğine verildiğini bildirdi.
Avrupa’nın en önemli deniz ülkeleri sıraya girdi
Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, Altınova bölgesinde yakın komşularla birlikte 37 adet dev tersanenin bulunduğunu söyledi. Tersanelerde Avrupa’nın çok önemli deniz ülkelerine gemiler yapıldığını belirten Uzun, ‘Bu ülkeler Norveç, İngiltere, İzlanda, Belçika, Hollanda kısmen Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler Bunların hepsi denizci ülkeler bu ülkelere gemi inşa edebilmek demek, kalitenin yanında fiyat ve teslim sürelerinin uygun olması demektir’ dedi.
Geçen yıl dünyada ilk kez Yalova’da inşa edilen uzaktan kumandalı geminin Danimarka’ya teslim edildiğinin altını çizen Uzun, ‘Uzaktan kumanda edilen bu gemi şu anda Danimarka’daki iki tane liman arasında çalışmaktadır. Bu gemi bir sonraki aşama olan tamamen insansız olarak çalışacak olan Otonomus gemilerde burada üretilecek’ dedi.
‘Hedef 40 bin kişiye istihdam sağlamak’
Bölgedeki tersanelerde 14 bin civarında insan çalıştığını aktaran Uzun, ‘Kapasitelerimiz arttığı zaman 40 bin civarında insanımız bölgemizde bizzat çalışacaktır. Tersanelerimiz 2022’ye kadar tamamen dolu. Yurtdışından aldığımız siparişlerle tamamen dolmuş vaziyetler. İnşallah bu sayı hem daha çok artacak. Çünkü ülkemizde gemi inşamız ve tamir işlerimiz çok kaliteli, zamanında teslim ettiğimiz ürünlerin fiyat uygunluğu da Ülkemizin bu konuda cazibe merkezi haline gelmesine sebep oluyor’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.