yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Anadolu’nun güçlü yer altı kaynakları, cari açığı kapatabilir

AA

Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü. Yerin metrelerce altında, kimi vakit risk altında, kimi vakit canları değerine bedelli madenleri çıkararak iktisada katkı sağlayan madencilerTürkiye’nin yarınlarını da aydınlatıyor.

Türkiye Madenciler Derneği İdare Konseyi Lideri Ali Emiroğlu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutlama kapsamında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin madencilik bölümündeki potansiyelini ve dinamizmini vurgulayarak, Doğu ve Güney Anadolu bölgelerinde keşfedilen yeni çinko rezervlerinin ülkenin madencilik haritasına pahalı bir katkı sunduğunu belirtti.

Aynı vakitte Elazığ bölgesinde bulunan taze bakır rezervinin, Türkiye’nin hammadde çeşitliliğini artırarak ekonomik büyümesine değerli bir ivme kazandıracağını lisana getirdi.

Türkiye’nin maden ihracatı artıyor

Emiroğlu, Türkiye’nin eylülde 487,2 milyon dolar, ekimde ise 502 milyon dolar kıymetinde maden ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, “Geride bıraktığımız salgın periyodunda ünite fiyatlar tarihi doruğa ulaştı. Bu da maden ihracatımızı kıymet olarak destekledi.” diye konuştu.

Türkiye’nin madencilik kesimi için güçlü bir kaynak çeşitliliği potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Emiroğlu, ülkenin, dünyanın en büyük mermer, feldspat, traverten ve ikinci büyük krom cevheri ihracatçısı, en büyük bor ve üçüncü büyük doğal taş üreticisi ve ihracatçısı, dünyanın sekizinci büyük çinko ve 10’uncu büyük kurşun üreticisi olduğu bilgisini paylaştı.

Altın ve az toprak element rezervleri, iktisada önemli katkılar sağayacak

Emiroğlu, Türkiye’nin dünya altın rezervi ülke bakımından 11’inci sırada olduğunu da vurgulayarak,

Ayrıca Türkiye, AB ülkeleri ortasında en fazla altın üretimi gerçekleştiren ülke pozisyonunda. Verdiğim bu sayılar ülkemizin maden potansiyelini ortaya koyuyor. Bu potansiyel, aramaların ve yeni yatırımların artması ile birçok yeni işletilebilir maden rezervlerini ortaya çıkartacaktır.

şeklinde konuştu.

Yeni teknolojiler için hayati değere sahip az toprak elementleriyle ilgili de değerli çalışmalar yapıldığını hatırlatan Emiroğlu,

Özellikle Eti Maden’in Eskişehir’deki Beylikova Maden Alanı’nda önemli bir rezerv tespit edildiği belirtiliyor. Bu alanda yapılacak yatırımlar ve elde edilecek uç eserlerle ülke ekonomimize önemli katkılar sağlanmasını büyük bir heyecanla bekliyoruz.

ifadelerini kullandı.

“Cari açığı kapatabilecek yegane bölüm madencilik”

Emiroğlu, Türkiye’nin güç ve madenlerden kaynaklanan dış ticaret açığının 100 milyar dolar düzeyinde olduğuna dikkati çekerek, ülkenin cari açığının maden, metal ve altın ithalatından kaynaklanan kısmının ise 60 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Türkiye’nin çok büyük bir yer altı servetine sahip olduğunun altını çizen Emiroğlu, “10 yıl içinde ihracatı 15 milyar dolar düzeyine, altın üretimini 100 tona ulaştırabiliriz. Hasebiyle bu cari açığı kapatabilecek yegane bölüm madenciliktir.” diye konuştu.

Emiroğlu, Türk madencilik bölümünün önünde global ve bölgesel risklerin yanı sıra ülkeye has sıkıntıların da olduğunu tabir ederek,

Dünyanın değişik bölgelerinde olan çatışma ve gerginlikler en değerli global risklerimiz. Öte yandan ABD ve Çin ortasındaki ticaret savaşları, korumacılık önlemleri, siyasi istikrarsızlıklar hepsi de dal açısından jeopolitik riskleri oluşturuyor.

dedi.

Maden yatırımlarının büyük bütçeli, uzun vadeli ve riskli yatırımlar olduğunu hatırlatan Emiroğlu, şöyle devam etti:

Ülkemizdeki risklerin başında da yatırım ortamının gereğince iyileştirilememesinden kaynaklanan riskler geliyor ki bu bizim açımızdan çok daha can yakıcı. Maden yatırımları büyük bütçeli, uzun vadeli ve riskli yatırımlar. Bu yatırımların gerçekleştirilebilmesi için her şeyden evvel arama ve işletme ruhsatlarının garanti altına alınması gerekiyor. Bu garantiyi göremeyen yatırımcılar bu kesimden kaçıyorlar.

“Ülkemizin ham husus muhtaçlığını karşılayacak birikime sahibiz”

Emiroğlu, Türkiye’de milletlerarası standartlara uygun üretim gerçekleştirildiğini vurgulayarak,

Madencilikte etraf ve insan sıhhati konusunda gelişmiş ülkelerde hangi tedbirler uygulanıyorsa biz de ülkemizde bunları uyguluyoruz. Dal olarak, ülkemizin ham unsur gereksinimini karşılayacak, ileri teknolojiye, bilgi birikimine ve insan kaynağına sahibiz.

ifadelerini kullandı.

Kullanılan tüm teknolojik donanımlara ve alınan tüm önlemlere karşın kesimde vakit zaman üzücü kazaların meydana gelebildiğinin altını çizen Emiroğlu, Türkiye Madenciler Derneği olarak “her kaza önlenebilir”

Emiroğlu, madencilik bölümünde İSG şartlarını geliştirmeye yönelik İnançlı Madenciliğin Yol Haritası’nı hazırladıklarına değinerek,

Ayrıca İSG mevzuatını takip etmek, İSG El Kitabı’nı hazırlamak ve bu alanda üyelerin ortasında fikir birliği sağlamak üzere derneğimiz bünyesinde İSG Komitesi kurduk. Bu komitemiz, madencilik bölümünde İSG kültürünün yaygınlaştırılması için faal bir rol oynuyor.

bilgisini paylaştı.

Madencilerin, ülkenin sahip olduğu yer altı zenginliklerini yeryüzüne çıkaran, endüstriye ham unsur, ülke iktisadına ve istihdama katkı sağlayan, çok sıkıntı ve bir o kadar da onurlu bir mesleğin neferleri olduğunu belirten Emiroğlu, şunları kaydetti:

Mesleğimiz hiç kolay değil. Uzmanlık istiyor, teknik bilgi istiyor, tecrübe istiyor lakin hepsinden kıymetlisi madenciliğe kendisini adamış şahıslar istiyor. Kendilerini bu mesleğe adayarak, ülkemizin yer altı kaynaklarını gün ışığı ile buluşturan, çıkardıkları cevherle yarınımızı aydınlatan tüm madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İhracatta kasım rekoru! Yüzde 5.2 artarak 23 milyar 11 milyon dolara ulaştı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.